Tävlingsschema | miun.se

Visste du att Mona Brorsson är student på Mittuniversitetet? Kände du till att både Charlotte Kalla och Oskar Svensson är alumner och att flera i den svenska truppen har testat OS-formen på NVC? Här får du koll på vilka datum OS-idrottarna med koppling till Mittuniversitetet tävlar.

Bild på familj som ser på vintersport

Tävlingsdagar

Lördag 5/2

Längdskidor: 2 x 7,5 km Skiathlon (Damer)

Det svenska laget tas ut på plats och fyra damer startar.

  • Charlotte Kalla och Emma Ribom är alumner.
  • Jonna Sundling, Moa Olsson och Anna Dyvik har testat OS-formen på NVC. 

 

Skidskytte: 4 x 6 km Stafett (Mix)

Det svenska laget (två damer och två herrar) tas ut på plats.  

  • Mona Brorsson är student.
  • Hanna Öberg, Linn Persson, Jesper Nelin och Peppe Femling är alumner.
  • Elvira Öberg, Sebastian Samuelsson och Martin Ponsiluoma har testat OS-formen på NVC.

Söndag 6/2

Alpint: Störtlopp (Herrar)

  • Mattias Rönngren är alumn. 

 

Längdskidor: 2 x 15 km Skiathlon (Herrar)

Det svenska laget tas ut på plats och fyra herrar startar.

  • Oskar Svensson är alumn.
  • Marcus Grate och Johan Häggström har testat OS-formen på NVC. 

 

Måndag 7/2

Alpint: Storslalom (Damer)

  • Sara Hector och Charlotta Säfvenberg har testat OS-formen på NVC. 

 

Skidskytte: 15 km distans (Damer)

Det svenska laget tas ut på plats. 

  • Mona Brorsson är student.
  • Hanna Öberg och Linn Persson är alumner.
  • Elvira Öberg har testat OS-formen på NVC.

Tisdag 8/2

Alpint: Super-G (Herrar)

  • Mattias Rönngren är alumn. 

 

Längdskidor: Sprint fristil (Damer)

Det svenska laget tas ut på plats.

  • Charlotte Kalla och Emma Ribom är alumner.
  • Jonna Sundling, Moa Olsson och Anna Dyvik har testat OS-formen på NVC. 

 

Skidskytte: 20 km distans (Herrar)

Det svenska laget tas ut på plats.

  • Jesper Nelin och Peppe Femling är alumner.
  • Sebastian Samuelsson och Martin Ponsiluoma har testat OS-formen på NVC.

 

Längdskidor: Sprint fristil (Herrar)

Det svenska laget tas ut på plats.

  • Oskar Svensson är alumn.
  • Marcus Grate och Johan Häggström har testat OS-formen på NVC.

Onsdag 9/2

Alpint: Slalom (Damer)

  • Sara Hector och Charlotta Säfvenberg har testat OS-formen på NVC. 

Torsdag 10/2

Alpint: Alpin kombination (Herrar)

  • Mattias Rönngren är alumn. 

 

Längdskidor: 10 km klassiskt (Damer)

Det svenska laget tas ut på plats.

  • Charlotte Kalla och Emma Ribom är alumner.
  • Jonna Sundling, Moa Olsson och Anna Dyvik har testat OS-formen på NVC. 

 

Fredag 11/2

Alpint: Super-G (Damer)

  • Sara Hector och Charlotta Säfvenberg har testat OS-formen på NVC.

 

Längdskidor: 15 km klassiskt (Herrar)

Det svenska laget tas ut på plats.

  • Oskar Svensson är alumn.
  • Marcus Grate och Johan Häggström har testat OS-formen på NVC.

 

Skidskytte: 7,5 km sprint (Damer)

Det svenska laget tas ut på plats.

  • Mona Brorsson är student.
  • Hanna Öberg och Linn Persson är alumner.
  • Elvira Öberg har testat OS-formen på NVC.

 

 

Lördag 12/2

Längdskidor: 4x5 km stafett (Damer)

Det svenska laget tas ut på plats.

  • Charlotte Kalla och Emma Ribom är alumner.
  • Jonna Sundling, Moa Olsson och Anna Dyvik har testat OS-formen på NVC. 

 
Skidskytte: 10 km sprint (Herrar)

Det svenska laget tas ut på plats.

  • Jesper Nelin och Peppe Femling är alumner.
  • Sebastian Samuelsson och Martin Ponsiluoma har testat OS-formen på NVC.

 

Söndag 13/2

Alpint: Storslalom (Herrar)

  • Mattias Rönngren är alumn. 

 

Längdskidor: 4x10 km stafett (Herrar)

Det svenska laget tas ut på plats.

  • Oskar Svensson är alumn.
  • Marcus Grate och Johan Häggström har testat OS-formen på NVC.

 

Skidskytte: 10 km jaktstart (Damer)

Det svenska laget tas ut på plats.

  • Mona Brorsson är student.
  • Hanna Öberg och Linn Persson är alumner.
  • Elvira Öberg har testat OS-formen på NVC.

 

Skidskytte: 12,5 km jaktstart (Herrar)

Det svenska laget tas ut på plats.

  • Jesper Nelin och Peppe Femling är alumner.
  • Sebastian Samuelsson och Martin Ponsiluoma har testat OS-formen på NVC.

Tisdag 15/2

Alpint: Störtlopp (Damer)

  • Sara Hector och Charlotta Säfvenberg har testat OS-formen på NVC.

 

Skidskytte: 4x7,5 km stafett (Herrar)

Det svenska laget tas ut på plats.

  • Jesper Nelin och Peppe Femling är alumner.
  • Sebastian Samuelsson och Martin Ponsiluoma har testat OS-formen på NVC.

 

Onsdag 16/2

Alpint: Slalom (Herrar)

  • Mattias Rönngren är alumn. 

 

Skidskytte: 4x6 km stafett (Damer)

Det svenska laget tas ut på plats.

  • Mona Brorsson är student.
  • Hanna Öberg och Linn Persson är alumner.
  • Elvira Öberg har testat OS-formen på NVC.

 

Längdskidor: Teamsprint klassiskt (Damer)

  • Jonna Sundling är alumn. 

 

Längdskidor: Teamsprint klassiskt (Herrar)
Oskar Svensson är alumn och Marcus Grate har testat OS-formen på NVC.

Torsdag 17/2

Freestyle: Skicross (Damer)

  • Alexandra Edebo är student. 

 
Alpint: Alpin kombination (Damer)

  • Sara Hector och Charlotta Säfvenberg har testat OS-formen på NVC.

Fredag 18/2

Skidskytte: 15 km masstart (Herrar)

Det svenska laget tas ut på plats.

  • Jesper Nelin och Peppe Femling är alumner.
  • Sebastian Samuelsson och Martin Ponsiluoma har testat OS-formen på NVC.

Lördag 19/2

Alpint: Lag (Mix)

Det svenska laget tas ut på plats.

  • Mattias Rönngren är alumn.
  • Sara Hector och Charlotta Säfvenberg har testat OS-formen på NVC. 

 

Längdskidor: 50 km fristil (Herrar)

Det svenska laget tas ut på plats.

  • Oskar Svensson är alumn.
  • Marcus Grate och Johan Häggström har testat OS-formen på NVC.

 

Skidskytte: 12,5 km masstart (Damer)

Det svenska laget tas ut på plats.

  • Mona Brorsson är student.
  • Hanna Öberg och Linn Persson är alumner.
  • Elvira Öberg har testat OS-formen på NVC.

Söndag 20/2

Längdskidor: 30 km fristil (Damer)

Det svenska laget tas ut på plats.

  • Charlotte Kalla och Emma Ribom är alumner.
  • Jonna Sundling, Moa Olsson och Anna Dyvik har testat OS-formen på NVC. 

Sidan uppdaterades 2022-06-14