Historia GR (C)

Hej!

Varmt välkommen till kursen Historia GR (C) och som student vid Mittuniversitetet.  

Jag heter Sven Olofsson och är lektor i historia vid Mittuniversitetet och den som är huvudlärare och kursansvarig för c-kursen i historia. Min ambition är att denna kurs ska både utveckla dig som historiker och som ämneslärare i historia.

  • Utbildningskod: HI067G
  • Anmälningskod: M4340
  • Ort: Östersund
  • Studieform: Campus
  • Studiefart: 100%
  • Kursperiod: 2026-01-19 - 2026-06-07

Vecka 4, måndag 19 januari samlas vi klockan 10.15 på Campus i Östersund för att dra igång moment 1, med information och workshop. Nästa pass blir samma tid torsdag 22 januari.

Schema

Tidigast fyra veckor innan kursstart, efter du har skapat ditt MiunID, kan du se ditt schema här schema
Observera att schemat kan komma att ändras men här i välkomstbrevet ser du alltid det aktuella schemat.

Hittar du inte schemat?

Då kommer du få schemat närmare kursstart av din lärare eller kursansvarig.

Utbildningsinformation

Kursen inleds med ett teori- och metodmoment, där vi fördjupar förmågorna att jobba vetenskapligt och vetenskapande och samtidigt ta sikte på uppgiften att skriva en c-uppsats. Under moment 1 kommer vi att öva oss i att jobba empiriskt med äldre primärmaterial och teoretiskt med relevanta samhällsvetenskapliga idéer, exempelvis utifrån ett maktbegrepp eller ett stad-omlandsperspektiv. Exempel på forskningsområden som vi kommer att beröra är relationen mellan staten och sydsamerna under 1700-talet och relationen mellan Sundsvall och den region som kopplades an till skogsindustrins framväxt under 1800-talet. Innan vi slutför uppsatskursen med sedvanliga seminarier, kommer vi också att ha en fördjupning som kan riktas mot ämnesdidaktik och förmågan att handleda vetenskapligt skrivande i ämnet historia på gymnasienivå.

Systemkrav för olika programvaror

Många av utbildningens digitala verktyg fungerar inte på ChromeBooks. Exempelvis kan du inte använda Microsoft 365-program med full funktionalitet på en Chromebook, för detta behövs en dator med Windows eller MacOSX. Det gäller även till exempel grafikintensiva program inom design och teknik. Det gäller även om du skall skriva digital tentamen. För att undvika problem rekommenderar vi att du använder en Windows- eller Mac-dator i stället. Kontrollera alltid universitetets eller kursens specifika krav på IT-miljö före studiestarten.

Vad behöver jag göra som ny student på campus?

Det är flera saker du måste göra som ny student för att kunna påbörja dina studier. Det viktigaste hittar du i checklistan!

Checklista campusstudent 

 

Hur hittar jag till Campus?

Här hittar du campuskartor, parkeringsplatser och adresser.

Kontakta oss

Om du har frågor eller funderingar får du mer än gärna höra av dig till oss via kontakt@miun.se eller på telefon 010-142 80 00 kl. 08.00–16.00.

Jag hoppas att du kan se fram emot en härlig början på vintern och väl mött hos oss i mitten av januari.

Med vänlig hälsning

sven.olofsson@miun.se

Kursansvarig

Sidan uppdaterades 2026-03-13