Litteraturvetenskap AV, Subjektivitetens historia, 7,5 hp

Vad är ett subjekt? Vilka är jagets förutsättningar? Detta är de frågor kursen kretsar kring. Syftet är att ge dig en fördjupad förståelse av subjektivitetens förvandlingar under den västerländska idé- och litteraturhistorien. I centrum står ett antal teoretiska och filosofiska texter som tacklar frågan om subjektet ur olika perspektiv. Det handlar om frihet, kärlek, politik med mera. Äldre texter ställs bredvid nutida försök att ifrågasätta och tänka om människans form.

Vårterminen 2024

room Distans
  • Start: Vårterminen 2024
  • Studieperiod: Vecka 8 - 12
  • Studieform: Distans
  • Studiefart: 100%
  • Språk: Svenska
  • Anmälningskod: MIU-M2032

Sista anmälan: 16 oktober 2023

Du kan ändra din ansökan till och med 16 oktober

Undervisningens upplägg

Distanskursen har inga fysiska träffar men obligatoriska seminarier via nätet genomförs. Tillgång till internetuppkoppling krävs och du förutsätts ha tillgång till fungerande kamera och mikrofon.

Behörighet

För tillträde till kursen krävs avlagd kandidatexamen med 90 hp, GR (A,B,C) i huvudområdet litteraturvetenskap.

Urval

Urvalet grundas på antalet avklarade högskolepoäng som avklarats senast sista anmälningsdag, minst 30 och max 285 högskolepoäng

Kontakt

Andra kurser som kanske intresserar dig



Sidan uppdaterades 2023-09-22