Kick‑off på Island för RETURN‑projektet
Projektet RETURN startade i april, och den 21–22 maj hölls kick-offen och det första projektmötet i Reykjavik på Island. ETOUR, som är ett av forskningscentren som deltar i projektet, representerades på plats genom Lovisa Högberg och Lusine Margaryan.
I projektet Regenerativa Ekonomiska Transfereringar för Universell Resiliens i Norden (RETURN) samverkar ledande turistexperter från Island, Grönland, Färöarna, Sverige, Norge, Irland, Skottland och Finland med turism- och miljöorganisationer kring hållbara modeller för turismens framtid i norra Europa. Målet är att hjälpa beslutsfattare inom NPA-området att ta fram bättre turismstrategier som fokuserar på lokalsamhällenas och miljöns välbefinnande. Den 21–22 maj samlades projektets deltagare i Reykjavik på Island för en kick-off som bjöd på både inspiration och reflektion. Med på plats från ETOUR var Lovisa Högberg och Lusine Margaryan. Lina Lif från Destination Östersund deltog också som inbjuden partner.
Första dagen fick projektgruppen lyssna till olika perspektiv när representanter från de deltagande länderna i projektet berättade om hur de arbetar med regenerativ turism och turismintäkter. Gruppen diskuterade också projektets arbetspaket – bland annat det första paketet där ETOUR har en ledande roll.
– Målet med projektet är att ta fram material med hänsyn till olika förutsättningar inom regionen för att veta om modellerna bör införas och hur de bör se ut. I det första arbetspaketet ska vi göra en litteratursammanställning för att utvärdera tidigare modeller utifrån olika kriterier. Det ska bli väldigt givande att jobba nationsöverskridande och i samarbete med partners från både civilsamhället, offentliga sektorn och industrin för att nå det målet, säger Lovisa Högberg.
Utflykt som gav inblick
Under kick-offens andra dag åkte deltagarna på en utflykt som byggde direkt på de teman som introducerades under föregående dags presentationer. De besökte nationalparken Þingvellir, det geotermiska området Geysir och vulkankratern Kerið – utflyktsmål som gav en värdefull möjlighet att utforska hur olika verktyg för turismintäkter tillämpas i praktiken och hur turismmedel hanteras på olika typer av destinationer. Lovisa Högberg tar med sig nyttiga reflektioner tillbaka till det fortsatta arbetet i projektet.
– Jag tycker att bredden i programmet under de här två dagarna var värdefull, eftersom den visade att trots att det finns tydliga behov av att hitta modeller för att lätta trycket från turism och bidra positivt lokalt är det viktigt att ta hänsyn till många perspektiv och fallgropar, säger Lovisa Högberg.
Läs mer om kick-offen på RETURN-projektets officiella webbplats