Engelska GR (A), Engelska för lärare åk 1-3, (1-15). Ingår i Lärarlyftet II, 15 hp
Observera att kurslitteraturen kan ändras/revideras fram till:
• 1 juni för en kurs som startar på höstterminen
• 15 november för en kurs som startar på vårterminen
• 1 april för en kurs som startar på sommaren
Skriv ut eller spara kursplanen som PDF
Du kan enkelt skriva ut en kursplan direkt från webbsidan. Använd kortkommandot ctrl+p (Windows) eller command+p (Mac). I nästa steg väljer du om du vill skriva ut eller spara kursplanen som PDF.
För en nedlagd kurs kan eventuell information om avvecklingsperiod hittas under rubriken "Övergångsregel" i senaste versionen av kursplanen.
Kursplanen är nedlagd
Kursplan för:
Engelska GR (A), Engelska för lärare åk 1-3, (1-15). Ingår i Lärarlyftet II, 15 hp
English BA (A), English for Primary School and Preschool. Included in the Teacher Initiative, 15 credits
Allmänna data om kursen
- Kurskod: EN001U
- Ämne huvudområde: Engelska
- Nivå: Grundnivå
- Progression: (A)
- Högskolepoäng: 15
- Fördjupning vs. Examen: G1N - Kursen ligger på grundnivå och har endast gymnasiala förkunskapskrav.
- Utbildningsområde: Humaniora 100%
- Ansvarig fakultet: Fakulteten för humanvetenskap
- Ansvarig institution: Humaniora
- Fastställd: 2014-03-07
- Senast ändrad: 2014-04-25
- Giltig fr.o.m: 2014-08-01
Syfte
Kursen syftar till att vidareutveckla studentens språkliga och skriftliga kunskaper och färdigheter och därmed studenternas självförtroende i att använde det engelska språket i sin yrkesroll. Kursen syftar även till att utveckla studenternas förmåga att analysera, diskutera och reflektera över åldersrelaterade litterära och kulturella uttryck från engelskspråkiga länder. Diskussioner om kursmaterialet och ämnesdidaktik ska ske i klassrummet, på lärplattformen och genom användningen av lättanvända IT-verktyg.
Lärandemål
Förväntade effekter av kursen
-förstå och kunna producera ändamålsenligt talad och skriven engelska på olika stilnivåer - uttala engelska ljud på ett korrekt sätt enligt brittiska eller amerikanska uttalsnormer
- kunna samarbeta med andra studenter för att utveckla, förbättra och kritiskt förhålla sig till sin egen och andra studenters muntliga och skriftliga språkfärdighet i engelska
- visa kunskap om och förståelse av engelsk grammatik som ett språksystem samt använda denna kunskap för att utveckla sitt språk både muntligt och skriftligt
- redovisa kunskap om och förståelse av enskilda engelskspråkiga barnlitterära verk samt visa förmåga att med relevanta begrepp läsa, förstå, tolka samt diskutera dessa verk
- visa förmåga till kritiskt och mångsidigt tänkande i relation till engelskspråkig barnlitteratur från olika kulturer
- kritiskt granska och motivera val av undervisningsmaterial med hjälp av ämnesdidaktiskt resonemang
- -förstå och kunna förmedla värdegrundsbaserade budskap genom barnlitteratur, folkberättelser, sång och så vidare - särskilt från ett barns- och könsperspektiv
- kunna analysera sin egen inlärning och språkliga förmåga samt därigenom ha ökät sin lyhördhet för andras engelsklärande
- kunna använda och tillämpa vunna insikter och ökad didaktisk och ämnesdidaktisk kunskap i kreativa och innovativa diskussioner om undervisning och undervisningssituationer (med IT verktyg)
- kunna tillämpa ämnesdidaktiska resonemang och metoder för bedömning och betygsättning med utgångspunkt i skolans styrdokument
Innehåll
Kursen består av två delkurser
Grammatik och muntlig och skriftlig språkfärdighet 7,5hp
(Grammar and oral and written profiency, 7,5 credits)
Delkurs 1: föreläsningar och övningar i grammatik med tillhörande diskussioner samt muntliga och skriftliga uppgifter om språk, språkanvändning, språkdidaktik och språkundervisning. Ett mål med delkursen är att utöka studenternas förståelse av språket som ett språksystem och därmed vidareutveckla studenternas självförtroende i att använda språket i sin yrkesroll.
Delkurs 2: Barnlitteratur och muntlig och skriftlig presentation 7,5 hp.
(Children's literature and oral and written presentation, 7,5 credits)
Delkursen består av muntliga presentationer och skriftliga analyser av barnlitteratur och andra kulturella uttryck från ett barns-, värdegrunds- och könsperspektiv. Bildböcker, sånger, ramsor och andra åldersrelevanta arbetsmaterial ska användas.
Den studerande skall utveckla sitt självförtroende i att använda engelska både muntligt och skriftligt samt utifrån ett barn- och könsperspektiv, tolka och diskutera relevanta barnlitteratur och få en inblick i kulturutryck från olika engelskspråkiga kulturer. Den studerande ska också vidareutveckla sin ämnesdidaktiskt kunskap för att kunna tillgodose elevernas olika behov. Kursens muntliga del ska tillgodoses genom den sykroniska och asynkroniska användningen av IT-verktyg samt kamratgranskning och skriftliga uppgifter med tillhörande skriftliga diskussion.
Behörighet
Denna utbildning är en uppdragsutbildning och får endast sökas av lärare som
deltar i lärarfortbildningen enligt Förordning (2007:222) om statsbidrag för
fortbildning av lärare. Se Skolverkets webbplats
http://www.skolverket.se/fortbildning
Den som söker till denna kurs utan godkännande av skolhuvudmannen är inte behörig att delta och riskerar att få avbryta utbildningen.
(Äldre gymnasiebetyg)
Urvalsregler
Urval sker i enlighet med Högskoleförordningen och den lokala antagningsordningen.
Undervisning
Kursen ges som distanskurs med IT-stöd kombinerat med tre träffar om vardera två dagar som är obligatoriska.
Examination
1. Engelsk grammatik och ämnesdidaktik, 7,5 hp
(Grammar and oral and written profiency, 7,5 credits)
Kunskapsredovisning sker dels i form av skriftlig produktion som bedöms
under kursens gång, och dels i form av kunskapsövningar och avslutande skriftliga prov.
2. Engelskspråkiga länders barnlitteratur och språkfärdighet, 7,5 hp
(Children's literature and oral and written presentation, 7,5 credits)
Kunskapsredovisning sker dels i form av diskussioner, analysbetonade tolkningar och redovisningar med ämnesdidaktiskt innehåll, dels i form av varierande muntliga övningar, muntliga redovisningar med presentationsteknik.
Betygsskala
På kursen ges något av betygen A, B, C, D, E, Fx och F. A - E är Godkänt, Fx och F är underkänt.
Litteratur
Obligatorisk litteratur
Moment 1
- Författare/red: Cameron, Lynne
- Titel: Teaching Languages to Young Children
- Upplaga: Senaste upplagan
- Förlag: Cambridge University Press
- Kommentar: 258 pages
- Författare/red: Estling Vannestål, Maria
- Titel: University Grammar of English with a Swedish Perspective
- Upplaga: 2007, eller senaste upplagan
- Förlag: Studentlitteratur
- Kommentar: 540 sidor
Moment 2
- Författare/red: Fox Eades, Jennifer M
- Titel: Classroom Tales : Using Storytelling to Build Emotional, Social and Academic Skills across the Primary Curriculum
- Upplaga: 2005
- Förlag: Jessica Kingsley Publishers
- Webbadress: http://site.ebrary.com/lib/miun/docDetail.action?docID=10141123
- Kommentar: Boken är en E-bok
- Författare: Giroux, Henry and Pollock, Grace
- Artikeltitel: How Disney Magic and the Corporate Media Shape Youth Identity in the Digital Age.
- År/Volym/nr/sidor: 2010
- Webbadress: http:www.truth-out.org/how-disney-magic-and-corporate-media-shape-youth-identity-digital-age62008
- Författare/red: Haddon Mark
- Titel: The Curious Incident of the Dog in the Night-time
- Upplaga: 2004 eller andra upplaga
- Förlag: Vintage: London
- Kommentar: 271 sidor
- Författare/red: Lundberg, Gun
- Titel: De första årens engelska
- Upplaga: 2011
- Förlag: Studentlitteratur
- Kommentar: 141 sidor
Referenslitteratur
- Författare: Curriculum for the compulsory school, preschool class and the leisure-time
- Webbadress: http://www.skolverket.se/publikationer?id=2687
- Författare: Kursplan Engelska
- Webbadress: http://www.skolverket.se/laroplaner-amnen-och-kurser/grundskoleutbildning/grundskola/engelska
Ytterliggare kursmaterial tillhandahålls av avdelningen.
Kolla om litteraturen finns på biblioteket