Lika villkorsdagen 2026: Urfolksrättigheter – från Saepmie till FN
Buerie båeteme, välkommen till årets lika villkorsdag! Årets tema är urfolks rättigheter i ett globalt perspektiv med exempel från Åarjelsaepmie, det sydsamiska området.
Årets gästtalare är Ole Henrik Magga som också är en av Mittuniversitets nya hedersdoktorer. Ole Henrik Magga är en av de mest inflytelserika personerna inom samisk språkforskning och politiskt ledarskap i Saepmie och internationellt. Han är lingvist, tidigare professor i finsk-ugriska språk vid Universitetet i Oslo och i samiska språk vid Sámi allaskuvla i Guovdageaidnu (Kautokeino) med en avgörande roll i utvecklingen av de samiska språken, särskilt sydsamiskan. Han blev norska Sametingets förste president 1989 och lade grunden för ett institutionellt samiskt självbestämmande. Internationellt har Ole Henrik Magga haft ett betydande inflytande i urfolksfrågor, bland annat som den förste ordföranden för FN:s permanenta forum för urfolks rättigheter.
Dagen tar sin utgångspunkt i lokala sammanhang med ett panelsamtal om samexistensen mellan renskötsel och skogsbruk i Jämtland och Västernorrland, där bland andra Pär-Mikael Åhrén från Ohredahke sameby och Stina Moberg från Skogsstyrelsen medverkar. Dagen fortsätter sedan med ett samtal med Ole Henrik Magga där lokala processer ses i ljuset av internationella och globala perspektiv.
Dagen äger rum på Campus Östersund, sal F214 och kommer även att livestreamas via Youtube. Konferencier är Lasse Reinikainen, samordnare för jämställdhet och lika villkor vid Mittuniversitetet.
Program:
13.00-13.15 Inledning av rektor Anders Fällström och prorektor Anna Olofsson
13.15-13.30 Pär-Mikael Åhrén: Att bedriva renskötsel när gammelskogen ersätts av virkesplantager
13.30-13.45 Stina Moberg: Skogsstyrelsens perspektiv och syn på samexistensen mellan renskötsel och skogsbruk
13.45-14.15 Ole Henrik Magga: Urfolks rättigheter att utöva sin kultur
14.15 Fika
14.45-15.15 Panelsamtal med Ole Henrik Magga, Pär-Mikael Åhrén, Stina Moberg samt Ragnhild Nilsson, universitetslektor i statsvetenskap vid Mittuniversitetet. Moderator: Camilla Olofsson Båatas, central handläggare för samiska frågor vid Mittuniversitetet
15.15 Intervju med Ole Henrik Magga om hans liv och gärning
15.45 Avslutning