Grant Thornton satsar på praktikanter: ”Aldrig varit viktigare än nu att ta emot studenter”

Fre 16 maj 2025 10:28

Nu har den fem veckor långa praktiken dragit igång för civilekonomstudenterna som läser inriktningen mot redovisning och finansiering. Wille Eriksson och Joel Lundahl gör sin praktik på Grant Thorntons kontor i Sundsvall och trivs jättebra.

Grant Thortorn intervju våren 25
Från vänster: Wille Eriksson, Felix Herkules och Joel Lundahl.

— Det kommer att bli kanon att få möjlighet att testa på redovisning- och revisionsyrkets olika delar och spännande att se hur våra teoretiska kunskaper kan appliceras i verkligheten, säger Joel som får medhåll av Wille:
— För oss båda är det första gången vi är ute på en redovisning- och revisionsbyrå och praktiserar. Men redan har lusten för yrket växt och något som jag definitivt kan tänka sig att jobba med i framtiden.

Felix Herkules är Senior Consultant Accounting på Grant Thornton och killarnas handledare. Han berättar att det aldrig varit viktigare än nu att ta emot praktikanter.

— Konkurrensen om framtidens arbetskraft har definitivt hårdnat i branschen och alla företag vill ju ha de bästa medarbetare. Därför är det extra viktigt att vi faktiskt öppnar upp för praktik och avsätter tid för att studenterna ska få den praktiska erfarenhet som krävs och känna på yrket, och förhoppningsvis söka jobb inom branschen när de har tagit sin examen.

Under sin tid på Grant Thornton kommer Wille och Joel att få en inblick i redovisning- och revisionsyrkenas olika delar, allt ifrån enklare bokföringsuppdrag till att introduceras till bolagets tjänster för beskattning och rådgivning. Lust och nyfikenhet att vilja lära mer är viktiga egenskaper hos praktikanter menar Felix.

— Man kan aldrig vara för vetgirig. Att ställa många frågor och visa framfötterna är enbart positivt för oss. Det blir också ett slags kvitto på att det engagemang vi själva lägger ner har lönat sig.

Kontakt

Lena E Burman

Kommunikatör|Communications Officer

+46 (0)10-1428449


Sidan uppdaterades 2025-05-16