Utmaningar och möjligheter med nanostrukturerade metalloxider

Tors 23 jan. 2025 14.00–15.00
Sundsvall
S-huset, S416
Lägg till i din kalender

Välkommen till en spännande föreläsning med professor Elisabetta Comini från University of Brescia, Italien. Professor Comini är en ledande expert på nanostrukturerade metalloxider och deras tillämpningar i kemiska sensorer och bränsleceller.

En kvinna i en laboratoriemiljö ler och tittar in i kameran.

Under föreläsningen kommer professor Comini att lyfta fram de senaste framstegen inom tillverkning och tillämpningar av nanostrukturerade metalloxider. Fokus kommer att ligga på deras unika egenskaper, såsom hög laddningsbärarmobilitet och stabilitet, och hur de uppfyller kraven på känslighet och tillförlitlighet i sensorer och bränsleceller. Hon kommer också att diskutera utmaningar, som att integrera nanotrådar och andra nanostrukturer i enheter för stabil, långsiktig prestanda.

Professor Elisabetta Comini är mycket välrenommerad efter att ha publicerat över 460 vetenskapliga artiklar och lett SENSOR-laboratoriet vid sitt universitet.

Sidan uppdaterades 2025-01-08