av
Administrativt erfarenhetsutbyte med partneruniversitet i Europa
I början av oktober besökte administrationsteamet från STC Research Centre partneruniversitetet Università degli Studi di Salerno (UNISA) i Italien. Syftet med besöket var att utbyta erfarenheter inom forskningsadministration och att stärka det pågående samarbetet mellan de två universiteten.
Administrationsteamet från STC Forskningscenter, bestående av Anna-Maria Selvehed, Caroline Cato, Camilla Åström och Christine Grafström, reste till Salerno i början av oktober för att lära känna UNISA:s administrativa verksamhet och deras sätt att arbeta med allt från projektadministration och ekonomihantering till kommunikation.
Värd för besöket var Marco Carratù, docent vid UNISA och universitetslektor vid Mittuniversitetet. Han ansvarar för internationella relationer och har ett långvarigt och nära samarbete med STC Forskningscenterre. Under årens lopp har flera forskare och doktorander deltagit i utbyten mellan de två universiteten, vilket resulterat i ett djupare och mer långsiktigt samarbete.
- Samarbetet mellan UNISA och STC har vuxit stadigt de senaste åren. Vi ser stora möjligheter att kombinera våra styrkor inom forskning och utbildning, säger Marco Carratù.
Docent Marco Carratú demonstrerar ett forskningsprojekt i labbet.
Under besöket träffade STC-teamet UNISA:s ekonomiavdelning, som berättade om hur finansiering av doktorander och forskningsprojekt fungerar samt hur deras dagliga arbete ser ut. Trots vissa skillnader i system och rutiner kunde båda teamen känna igen många gemensamma utmaningar och arbetssätt.
- Att förstå hur våra internationella partners arbetar gör oss starkare som organisation. Sådana här möten bygger relationer och lägger grunden för framtida samarbeten, säger Anna-Maria Selvehed, administrativ projektledare på STC Forskningscenter.
Från vänster: Camilla Åström, Chiara Senatore, Anna-Maria Selvehed, Vincenzo Gallo, Vincenzo Perrotta, Gerardo Iannone, Mattias O'Nils, Caroline Cato och Christine Grafström.
UNISA:s chef för forskningsadministration, Pierfrancesco Maresca, beskrev hur hans team stöttar institutionens närmare hundra forskare med allt från rapportering till forskningsfinansiärer till samordning av administrativa och ekonomiska delar av projekt. Han gav även inblick i hur EU-finansieringar fungerar i Italien och hur samarbeten med andra universitet och industripartners byggs upp.
UNISA grundades 1968 och 1988 byggdes campuset i Fisciano, cirka 15 minuters bilresa från Salerno. Campus är hem för cirka 40 000 studenter och erbjuder allt som behövs för studentlivet, inklusive bostäder, idrottsanläggningar, sjukvård, restauranger och butiker.
Forskargruppen vid UNISA har ett nära samarbete med STC Forskningscenter. Doktoranden Peter Astile, som är en del av den internationella forskarskolan, IRS TransTech, delar sin tjänst mellan de två universiteten och flyttade nyligen till Salerno för att genomföra två års doktorandstudier på plats. Som nästa steg i samarbetet arbetar professor Mattias O'Nils och docent Marco Carratù just nu med ett gemensamt förslag till EU-Interreg.
- Det här projektet är ett strategiskt steg mot en transparent och hållbar skogsbaserad ekonomi som skyddar Europas kulturella och miljömässiga arv. Genom att kombinera AI, IoT och avancerad dataanalys med bevarandet av regionala vedeldade traditioner som äkta napolitansk pizza, möjliggör det full spårbarhet av trämaterial från skog till slutanvändning. Detta tillvägagångssätt stärker miljöansvaret, främjar cirkulär resurshantering och främjar samarbete mellan europeiska regioner med olika industriella ekosystem, säger Marco Carratù.
Detta kunskapsutbyte till UNISA finansierades med stöd från EU-programmet ERASMUS+.