"Att arbeta i ett team av experter har varit en fantastisk upplevelse för mig"

Mån 17 nov. 2025 09:20

Från augusti till december är doktoranden Mattia Manenti från University of Catania i Italien på besök vid Mittuniversitetet och STC som en del av sina doktorandstudier. När han snart återvänder till Italien tar med sig mycket feedback, inspiration och nya idéer.

A man with brown hair, glasses and a grey jumper stands in front of a reddish-brown wall covered in climbing green plants.

Inom det nya samarbetet mellan Mittuniversitetet och University of Catania har doktoranden Mattia Manenti spenderat fyra månader vid STC. Tillsammans med sin handledare professor Bruno Andó, gästprofessor vid STC, arbetar han i Sebastian Baders team med fokus på sensorer och smarta multisensorsystem, med tillämpningar inom områden som assisterande teknik. Det är ett viktigt tillämpningsområde med målet att skapa säkrare miljöer och förbättra livskvaliteten, särskilt för aktivt åldrande och välbefinnande.

Med en kandidatexamen i elektronik och en masterexamen i automationsteknik och styrsystem av komplexa system är Mattia nu inne på andra året av sin doktorandutbildning. Han vill hjälpa personer med funktionsnedsättningar – såsom äldre vuxna eller personer med neurodegenerativa sjukdomar som Parkinsons.

– Ett av huvudämnena i min forskning är att utveckla ett system för personer med Parkinsons sjukdom som kontinuerligt kan övervaka deras tillstånd för att undvika risken för fall. Det finns falldetektorer, men de ger larm efter att fallet har inträffat. Det vore mycket bättre att kunna övervaka statusen och ge ett larm innan fallet, för att kunna förhindra att det händer, säger Mattia.

Expertis och lagarbete

När han anlände till Sundsvall i augusti hade Mattia liten erfarenhet av maskininlärning och hade ännu inte kunnat testa sina idéer. Att få chansen att göra det har varit en av de erfarenheter han värdesätter mest från STC – tillsammans med möjligheten att få feedback från ett expertteam. 

– Jag är inte van vid att ha kollegor omkring mig som kan ge mig feedback på hur man kan förbättra resultaten relaterade till maskininlärningsalgoritmer. Att arbeta i ett team av experter inom det området har varit en fantastisk upplevelse för mig. De har inspirerat mig till att arbeta med något jag aldrig tidigare provat och det har gett mig många nya idéer, säger Mattia.

När Mattia återvänder hem till Italien i början av december har han två år kvar till sin doktorsexamen. Han kommer att fortsätta arbeta nära sin handledare professor Bruno Andó och Sebastian Baders team. Dessutom har han fortfarande ett par månader kvar utomlands – och han har redan en idé om vart han vill åka härnäst. 

– Vi har ett samarbete med ett annat forskarteam i Kanada som jobbar med den här typen av tillämpning för hjälpmedel, och jag tror det skulle vara mycket intressant att åka dit, säger Mattia. 


Sidan uppdaterades 2025-11-17