Nästan 50 miljoner till Mittuniversitetet – Satsar på AI, sensorteknik och digitalisering
Mittuniversitetet tar ett stort kliv som regional kunskapsmotor. Forskningscentret STC har tillsammans med samarbetspartners beviljats nästan 50 miljoner kronor för fem nya forskningsprojekt som ska driva utvecklingen inom artificiell intelligens, sensorteknik och digitalisering.
Mittuniversitetet tar ett stort kliv som regional kunskapsmotor. Forskningscentret STC har tillsammans med samarbetspartners beviljats nästan 50 miljoner kronor för fem nya forskningsprojekt som ska driva utvecklingen inom artificiell intelligens, sensorteknik och digitalisering.
– Det här är ett tydligt kvitto på att vår forskning och samverkan håller hög kvalitet och skapar konkret nytta. Genom dessa satsningar stärker vi både regionens innovationskraft och den långsiktiga kompetensförsörjningen, säger Mattias O’Nils som leder STC Forskningscenter.
Gränsöverskridande AI-samarbete
Två av projekten sker inom Interreg Sverige–Norge-programmet och bygger vidare på ett etablerat samarbete mellan Mittuniversitetet och NTNU i Trondheim. Fokus ligger på avancerad digitalisering, AI och sensorteknik – i nära samverkan med företag på båda sidor av gränsen.
Extra kraft till pågående projekt
Utöver de nya Interreg-projekten får tre befintliga projekt förstärkt finansiering från Europeiska regionala utvecklingsfonden (ERUF), Regionerna Jämtland, Härjedalen och Västernorrland. Det innebär fler test- och demonstrationsmiljöer, ökad företagsmedverkan och investeringar i forskningsinfrastruktur. Bland annat får AI-labbet möjlighet att växa med fler industrinära forskningsmiljöer.
– Vår vision är att bygga ett helt nytt hus där vi samlar all labbverksamhet för avancerad forskning, utbildning och samverkan mellan akademi, industri och offentlig sektor – något som kan bli en regional nod för framtidens digitala teknik, säger Mattias O’Nils.
Kontakt