Danny Crookes utses till hedersdoktor vid Mittuniversitetet
I 20 år har Danny Crookes haft en relation till Mittuniversitetet och följt universitetets utveckling inom forskning och samverkan. Nu utses han till hedersdoktor – en utmärkelse han beskriver som både överraskande och hedrande.
Danny Crookes, professor emeritus vid Queen's University Belfast, fick sin första kontakt med Mittuniversitetet för 20 år sedan när han bjöds in att vara opponent för en doktorand till Mattias O'Nils.
Vid den tiden var Crookes själv involverad i uppbyggnaden av forskningsinstitutet ECIT vid Queen's University. Institutet kombinerade forskning inom kommunikationsteknik och IT med fokus på industriell relevans och samverkan. Några år senare såg han likheter mellan detta arbetssätt och den nya Transtech-miljö som planerades vid Mittuniversitetet.
- Min erfarenhet av att skapa och främja detta nya arbetssätt var relevant för det som professor Mattias O'Nils och hans team planerade. Därför tackade jag gärna ja till deras inbjudan att bli medlem i Transtechs referensgrupp, säger Danny Crookes.
Sedan dess har Crookes fortsatt att följa Mittuniversitetets utveckling och har särskilt imponerats av universitetets strategiska arbete och kontakterna med näringslivet.
- Jag har varit särskilt imponerad av den strategiska vision och det ledarskap som STC-teamet har upprätthållit. Teamet har utvecklat betydande kontakter med industripartners och finansiärer. De har varit pionjärer för detta nya tvärvetenskapliga och industriellt relevanta arbetssätt i Sverige och har utvecklat konceptet till full mognad.
Betydelsen av internationella samarbeten
För Crookes är internationella kontakter en viktig del av universitetens utveckling. Genom samarbeten med rätt partners kan universitet både utbyta erfarenheter och stärka sin position inom internationell forskning.
Jag blev överraskad och hedrad över att få erbjudandet om utmärkelsen. Även om jag befinner mig i slutskedet av min karriär var jag särskilt glad eftersom utmärkelsen är ett bevis på att Mittuniversitetet värdesätter STC:s arbete och prestationer under många år.
- Internationellt samarbete med rätt partners kan bidra till att dela bästa praxis och skapa en mer utåtriktad forskningskultur. Det kan också föra partners som Mittuniversitetet till frontlinjen inom internationell forskning och göra dem kända bland inflytelserika aktörer i Europa och längre bort.
Att själv bli hedersdoktor vid Mittuniversitetet beskriver Crookes som ett erkännande som betyder mycket.
- Jag blev överraskad och hedrad över att få erbjudandet om utmärkelsen. Även om jag befinner mig i slutskedet av min karriär var jag särskilt glad eftersom utmärkelsen är ett bevis på att Mittuniversitetet värdesätter STC:s arbete och prestationer under många år.
Ser förändringar inom forskningen
När Crookes blickar framåt ser han en forskningsvärld som fortsätter att förändras, inte minst genom AI. Han menar att den tekniska utvecklingen kommer att påverka vilka forskningsfrågor som blir aktuella framöver.
- Användningen av AI kommer att medföra några grundläggande förändringar av de forskningsfrågor som forskare arbetar med. Det är viktigt att ligga i framkant av dessa förändringar snarare än att undvika dem.
Han ser samtidigt möjligheter för universitet och forskningsmiljöer som är beredda att anpassa sig till utvecklingen.
- Men STC har redan börjat förbereda sig för denna nya värld och befinner sig i en position där man kan vara en värdefull partner i framtida samarbetsprojekt.
Mer information
Danny kommer att hålla sin installationsföreläsning den 1/10 kl 13.55 - 14.15 i Lubbesalen. I sin föreläsning kommer han att dela med sig av sina erfarenheter från akademin, men också skicka med lärdomar för de kommande 50 åren. Läs mer här.