Lars Flodén utses till hedersdoktor vid Mittuniversitetet

Tors 24 sep. 2026 12:35

Lars Flodén, medgrundare och tidigare vd för teknikföretaget Observit, utses till hedersdoktor vid Mittuniversitetet. Genom samarbeten med Mittuniversitetet och STC har Flodén och Observit bidragit till att stärka kopplingen mellan forskning och näringsliv.

Gemini_Generated_Image_jospedjospedjosp.jpg

Lars Flodén har varit med och utvecklat Observit från ett lokalt teknikföretag till ett internationellt bolag. Under den resan har kontakten med Mittuniversitetet och forskningscentret STC varit betydelsefull.

- Jag skulle säga att Mittuniversitetet och STC har betytt mycket för Observit, säger Lars Flodén.

För Flodén har samarbetet inneburit möjligheter att möta människor med andra perspektiv än de som finns i den kommersiella vardagen.

- Det har varit väldigt roligt att få komma nära den akademiska miljön och träffa människor som tänker lite annorlunda än vi kanske gör i vår vardag som företag.

Vill Västernorrland skapa tillväxt måste vi våga investera i den motor som kan skapa den – Mittuniversitetet.

För Observit har samarbetet bland annat handlat om kompetens, nya perspektiv och nätverk.

- För Observit handlar det mycket om att få tillgång till kompetens och nya perspektiv, men också om att bygga ett nätverk och skapa en miljö där innovation kan hända.

Flodén lyfter också att flera av Observits medarbetare har utbildat sig vid Mittuniversitetet. Han ser universitetet som en viktig del av regionens framtida utveckling.

- Vill Västernorrland skapa tillväxt måste vi våga investera i den motor som kan skapa den – Mittuniversitetet.

Enligt Flodén är ett starkt universitet viktigt både för kompetensförsörjning, innovation och förmågan att få fler människor att stanna kvar i regionen.

- Vill vi ha stark tillväxt och utveckling måste vi bygga en stark kunskapsregion, och där måste Mittuniversitetet vara motorn.

Ett erkännande av det som byggts tillsammans

Som hedersdoktor ser Lars Flodén utnämningen som ett erkännande av det arbete som gjorts tillsammans inom Observit.

- Det här betyder väldigt mycket för mig. Men jag ser det framförallt som ett erkännande av det vi i Observit har åstadkommit tillsammans.

Han beskriver samtidigt utmärkelsen som något han delar med många människor som varit en del av företagets utveckling.

- Samtidigt är det här en utmärkelse som jag delar med många, såsom ägare, medarbetare och kunder.

Mer information

Lars kommer att hålla sin installationsföreläsning den 1/10 kl 13.30 i Lubbesalen. Med blicken i backspegeln kommer Lars att belysa erfarenheter från sin företagsresa - vad som varit framgångsrikt och vad som kanske kunde ha gjorts annorlunda. Han kommer även att beröra hur det är att driva företag och verka i Sundsvall och sina tankar om den utvecklingen - speciellt vikten av att det finns ett lokalt universitet och hur samarbetet påverkat Observit. Läs mer här.


Sidan uppdaterades 2026-09-24