Gunnar Svedberg får Mittuniversitetets förtjänstmedalj

Tis 07 okt. 2025 11:14

Professor Gunnar Svedberg tilldelas 2025 års förtjänstmedalj vid Mittuniversitetet för sina betydelsefulla insatser för universitetets utveckling.

En äldre man med glasögon och skjorta.

När Mittuniversitetet firar akademisk högtid på fredag får Gunnar Svedberg ta emot universitetets förtjänstmedalj. Han var rektor vid Mitthögskolan 1999–2003 och ledde arbetet med den ansökan som gjorde att lärosätet blev universitet år 2005.

– Det känns mycket glädjande och framförallt oväntat. Jag hade aldrig tänkt att jag skulle få en sådan här utmärkelse, men det är fint och trevligt att bli uppmärksammad för något som var så länge sedan, säger Gunnar Svedberg.

Under jubileumsveckan deltar han också i panelsamtal i jubileumsseminariet The times they are a‑changin' – Mittuniversitetet 20 år. Seminariet, som går av stapeln på torsdag, handlar om processen bakom att Mitthögskolan blev universitet – en resa som Gunnar Svedbergs engagemang och ledarskap starkt bidrog till.

Läs mer om jubileumsseminariet

Läs mer om högtidsveckan


Sidan uppdaterades 2025-10-07