Business & Bärs skapade möten mellan studenter och arbetsgivare
26 februari fylldes restaurangen W i Östersund av studenter inom ekonomi, juridik och turism som fick chansen att möta arbetsgivare under evenemanget Business & Bärs. Under en kväll bestående av mat och tävlingar växte möten fram som kan leda till praktikplatser och framtida jobb.
Business & Bärs arrangeras av STEK, studentkårens sektion för studenter inom ämnena ekonomi, juridik och turism. De såg till att restaurangen W fylldes av studenter som i en avslappnad och välkomnande miljö fick möta attraktiva arbetsgivare från näringslivet och offentlig sektor.
Spännande möten och nya kontakter
Evenemanget skapar nära möten mellan studenterna och arbetslivet som väntar efter examen. Möten som blir mer personliga än vid många andra mingel och mässor, menar arrangörerna från STEK. Dessutom är det speciellt att studenter från tre utbildningarna samlas och lär känna både arbetsgivare och varandra – samtidigt.
– Med Business & Bärs har vi försökt skapa ett event där alla studenter inom våra program känner sig inkluderade och får möjlighet att knyta kontakter inför praktik, extrajobb och framtida arbetsliv, säger Hadia Dehzad, som varit projektledare för årets upplaga av evenemanget.
Kvällen på W innehöll allt från företagspresentationer och god mat till spännande tävlingar med fina priser, något som bidrog till alla de spontana samtal uppstod mellan deltagarna.
– Vi vill inte att de möten som uppstår under evenemanget ska stanna vid ytliga samtal. Studenterna ska våga följa upp sina nya kontakter efter kvällen, säger Hadia.
I nära samarbete med näringslivet
Bakom Business & Bärs står STEK, men utan alla de engagerade företag och organisationer som deltar hade evenemanget inte varit detsamma. Under Business & Bärs deltog Östersunds kommun, Försäkringskassan, Mittuniversitetet, Upphandlingskontoret, Handelsbanken, Cedra och Azets. Fler aktörer bjöds in men hade inte möjlighet att medverka.
Rådet till andra som vill skapa studentevenemang
Återkopplingen från studenter och arbetsgivare efter årets upplaga av Business & Bärs visar på en lyckad kväll med gott om tid och utrymme för samtal. Till andra program och sektioner inom studentkåren som vill skapa liknande evenemang, har Hadia och de andra i arrangörsgruppen från STEK ett råd:
– Hör av er tidigt till företag, organisationer och myndigheter. Det ökar era chanser att få en bred och intressant blandning av aktörer, tipsar Hadia, som är mycket nöjd med årets arrangemang.
Är du student eller medarbetare vid campus Östersund och vill skapa liknande möten? Sök Samverkanspeng Östersund
Business & Bärs kunde genomföras av STEK med stöd av Samverkanspeng Östersund, ett samarbete mellan Mittuniversitetet och Östersunds kommun med syfte att skapa mötesplatser mellan arbetsgivare och studenter i regionen.
Vill du skapa en sådan mötesplats? Samverkanspeng Östersund går att söka under hela 2026. Ta chansen att skapa spännande möten mellan studenter och arbetsgivare – och bidra samtidigt till att stärka regionens kompetensförsörjning. Läs mer och ansök här.