Hanna och Sebastian är årets alumner!
Den 29 september uppmärksammas Årets alumn vid ett event på campus Östersund. Och årets alumner heter Hanna Olsson Berg och Sebastian Schwarz.
– Jag är otroligt stolt och glad för utnämningen, det är hedrande och jag ser det som en uppmaning att vara en förebild för nya och kommande studenter. Det vill jag gärna vara, jag vet hur en bra utbildning kan både ge en trygghet och en skjuts in i yrkeslivet, säger Hanna Olsson Berg.
Varje år utser Mittuniversitetet två personer till Årets alumn för att hylla tidigare studenter. Kriterierna för priset är bland annat att personerna ska vara goda ambassadörer för Mittuniversitetet och vara en förebild för våra nuvarande och blivande studenter. Nomineringarna till årets alumner lyder så här:
Hanna Olsson Berg har efter sin examen från journalistprogrammet 2008 haft en lång och framgångsrik karriär. Som 23-åring blev hon Sveriges yngsta nyhetschef och efter tiden på ÖstersundsPosten har hon arbetat på Aftonbladet i olika chefsroller och är nu biträdande redaktionschef. Hanna även juryledamot för Stora Journalistpriset och visar genom sitt arbete hur en bra journalistutbildning rustar en väl för ett av landets tuffaste nyhetsjobb.
Sebastian Schwarz har byggt en enastående karriär i framkant av teknik för videokodning och immersiva medieteknologier, med tydligt internationellt ledarskap och hög teknisk excellens. Efter sin doktorsexamen vid Mittuniversitetet har han byggt upp ett starkt internationellt nätverk genom roller vid BBC och Nokia, där han var en av koncernens främsta uppfinnare inom multimedia under åren 2020–2024. Parallellt med sitt arbete i industrin handleder han master- och doktorandstudenter, vilket stärker kopplingen mellan akademi och industri.
Sebastian har inte möjlighet att medverka vid årets festligheter, utan kommer att få sin utmärkelse under 2027. Hanna har däremot redan börjat förbereda sin inspirationsföreläsning som hålls i samband med ceremonin 29 september.
– Jag kommer att prata om de avgörande stunderna under studietiden och min karriär, de där som man ser efteråt. Nitarna jag har lärt mig av och det som blev oväntat bra. Hur man vågar sig in i en bransch där det aldrig finns några jobb och kan växa genom att våga, avslutar Hanna.