Ministerbesök på Mittuniversitetet med fokus på utbildning och kompetensförsörjning
Under måndagen besökte gymnasie-, högskole- och forskningsminister Lotta Edholm Mittuniversitetet. Under det två timmar långa besöket stod en rad olika frågor inom utbildning, forskning och kompetensförsörjning på agendan.
Rektor Anders Fällström och prorektor Anna Olofsson berättade bland annat om universitetets kultursatsning inom ingenjörsutbildningarna, olika former av campusdistansutbildning och hur flexibla utbildningsformer kan bidra till att stärka kompetensförsörjningen och öka övergången till högre utbildning i delar av landet där övergångsfrekvensen traditionellt är låg. Det samiska perspektivet lyftes också, bland annat genom Mittuniversitetets arbete som universitet i Saepmie och samarbetet med Norduniversitetet i Norge kring utbildning och språk.
Forskningsstrateg Ludde Edgren presenterade SustainGov, ett nationellt innovationsprogram inom satsningen Impact Innovation där Mittuniversitetet leder programkontoret tillsammans med ett brett partnerskap av myndigheter, lärosäten och samhällsaktörer.
Vicerektor Hans-Erik Nilsson berättade om Mittuniversitetets strategiska forskningsmiljö Transformative Technologies (TransTech), där forskning inom bland annat AI, IoT (Internet of Things), material och processer bedrivs i nära samverkan med industrin för att bidra till hållbar industriell omställning.
Dekan Per Olausson berättade om den arbetsintegrerade lärarutbildningen och arbetet med kompetensförsörjning utanför storstadsregionerna. Lärarutbildningen var också ett av de områden som väckte störst engagemang under besöket. Diskussionerna handlade bland annat om kvalitet i utbildningen och de förändrade behörighetskraven till lärarutbildningen, där högre krav i svenska kommer att införas för flera utbildningar framöver. I samtalen lyftes också förhoppningen att de nya kraven ska innebära att fler studenter får bättre förutsättningar att fullfölja utbildningen och ta examen. Ministern visade ett stort engagemang i frågor som rör lärarutbildningens kvalitet och framtida utveckling.
Besöket avslutades med en presentation från forskningscentrumet DEMICOM. Kajsa Falasca berättade om forskningsprojektet Snabbtänkt och om sin forskning kring politisk kommunikation och sociala medier, bland annat hur unga tar del av politisk information på digitala plattformar och vilka frågor som engagerar i olika mediemiljöer.
Vi tackar för ett givande besök och viktiga samtal om framtidens utbildning, forskning och samhällsutveckling.