Canvas på Mittunversitetet
Tors 11 sep. 2025 10:17
Mittuniversitetet byter nu lärplattform från Moodle till Canvas. Efter bytet kommer flera av de behov och önskemål som studenter och lärare lyft fram under senare år att tillgodoses.
Canvas erbjuder:
- Ökad likvärdighet mellan kurser med en gemensam grundstruktur och mall som kurser ska följa.
- Bättre tillgänglighet både genom funktionalitet som är inbyggd i lärplattformen och gemensamt arbetssätt.
- En tydlig kontaktväg för studenter till lärare i form av Inkorgen i Canvas.
- Samlat schema som under HT2025 kommer synas i Canvas kalender. Redan nu finns vikta datum och deadlines under Kursöversikt.
- En mobilapp med hög funktionalitet. Canvas mobilapp är välutvecklad och erbjuder smidig tillgång till kursmaterial och kontakt med lärare – direkt i mobilen.
Det som skiljer Mittuniversitetet från övriga lärosäten som använder Canvas är att vi har infört en gemensam mall för kursrummen. Den är utformad utifrån studenters erfarenheter och behov, för att göra det enklare och mer enhetligt att navigera i kurserna för både studenter och lärare.
Är du nyfiken på att veta mer om Canvas? Här hittar du mer information