Mittuniversitetet ska bli starkare på uppdragsutbildningar

Tis 13 jan. 2026 15:47

Efterfrågan på skräddarsydd kompetensutveckling ökar. Nu tar Mittuniversitetet ett samlat grepp för att vässa arbetet med uppdragsutbildningar – en nyckel för livslångt lärande och regional utveckling.

Studiesituation i P-huset

– Vi ser ett växande behov och vill skapa mer enhetliga arbetssätt. Därför utökar vi vårt stöd och verksamhet med flera nyckelroller i centrum. Initiativet ska stärka vår roll som en aktiv partner i regionens och samhällets kompetensförsörjning — i linje med vårt uppdrag och våra långsiktiga ambitioner, säger Anders Fällström, rektor.

Tre personer bildar nytt team

Mathias Larsson och Åsa Bång, koordinatorer vid Avdelningen för forsknings- och utbildningsstöd (FUS) blir universitetets främsta kontaktytor mot företag, myndigheter och organisationer som behöver behovsanpassad utbildning. Deras uppdrag: att identifiera kompetensbehov, koppla ihop dem med universitetets utbildningsresurser och initiera nya uppdragsutbildningar.

– Många verksamheter behöver snabb och specialiserad kompetensutveckling. Nu kan vi arbeta mer proaktivt och stötta fakulteterna bättre, säger Mathias Larsson. 
 
– För mig handlar det om att bygga relationer och lyssna in behoven. Med insatsen får vi bättre förutsättningar att skapa utbildningar som är både användbara och attraktiva, säger Åsa Bång.

Universitetsstrateg Anna-Lena Perdahl kompletterar teamet med ansvar för strategisk förankring och utveckling av processer för behovsidentifiering och beställarstöd. Anna-Lena fungerar som en brygga mellan FUS och universitetsledningen, så att universitetet agerar samlat gentemot externa aktörer. 
 
– Min roll är att bidra med struktur och samordning, så att vi tillsammans kan utveckla uppdragsutbildningar som är tydliga, relevanta och lätta att beställa, säger hon.

Fakulteterna med på tåget

Arbetet backas upp av båda fakulteterna genom centrala roller inom utbildning, samverkan och kvalitet. 

– Det här är en mycket viktig strategisk satsning där vi arbetar tillsammans för att nå ut regionalt och nationellt med anpassade uppdragsutbildningar som bidrar till kompetensförsörjning, kompetensutveckling och livslångt lärande. Det finns starka kopplingar till samverkan och internationalisering som också är viktiga, strategiska områden, säger Marcia Håkansson Lindqvist, vicedekan med ansvar för utbildning, inklusive internationalisering, samverkan och uppdragsutbildning vid HUV. 

– Vi ser att vi har en potential att öka andelen uppdragsutbildning och vi har också goda exempel att bidra med in i samarbetet. Det är viktigt att fakulteterna tar ett samlat grepp och att vi tänker in våra unika resurser som exempelvis labbmiljöerna i utvecklingsarbetet, säger Lena-Maria Öberg, prodekan vid NMT. 




Sidan uppdaterades 2026-01-13