Hållbarhetsdagen 2026

Fre 16 okt. 2026 13:48

Klimatmålen, vår syn på avfall, lärdomar från ett japanskt zero waste-samhälle och de nya utmaningar som stora industrietableringar innebär för norra Sverige. Det var några av ämnena när Mittuniversitetets Hållbarhetsdag arrangerades den 12 oktober.

Närbild av skog

Hållbarhetsdagen lyfte klimat, avfall och nya utmaningar för norra Sverige

Dagen inleddes av Mittuniversitetets rektor Anders Fällström och Lovise Brade, hållbarhetskoordinator vid HUV fakulteten. I inledningen medverkade också Ellen Joki, vinnare av Mittuniversitetets hållbarhetspris 2026.

Det går att göra skillnad

Dagens keynote speaker var Alasdair Skelton, som under rubriken "1,5-gradersmålet på väg att gå förlorat. Vad gör vi?" tog sig an en av klimatfrågans mest angelägna utmaningar. Trots den allvarliga utgångspunkten avslutades föreläsningen i en hoppfull riktning. Budskapet var att utvecklingen inte är förutbestämd, det går att påverka och göra skillnad. Frågan är vilka val vi gör och hur snabbt vi förmår omsätta kunskap i handling.

När blir en sak en sopa?

Jennie Olofsson från Mittuniversitetet fortsatte med föreläsningen "Den villkorade hållbarheten", där hon närmade sig avfall ur ett sociologiskt perspektiv. En till synes enkel fråga blev särskilt tänkvärd: När går ett föremål från att vara en sak till att bli en sopa? Vad vi betraktar som avfall är inte självklart. Synen på saker, värde och förbrukning formas också av sociala sammanhang och föreställningar. Perspektivet öppnade för en bredare diskussion om konsumtion och hållbarhet och om vad som egentligen avgör när något anses ha spelat ut sin roll.

Lärdomar från ett japanskt zero waste-samhälle

Efter pausen tog Anna-Sara Fagerholm från Mittuniversitetet deltagarna med till Japan. I föreläsningen "Lärdomar från ett Zero Waste-samhälle" berättade hon om en japansk kommun som arbetat målmedvetet för att kraftigt minska mängden avfall. Exemplet visade hur zero waste inte bara handlar om återvinning, utan också om hur ett samhälle organiseras och hur invånarnas vanor och syn på resurser kan förändras. Fagerholm bjöd också in till sin konstutställning RESTER på Sundsvalls museum. Utställningen knyter an till frågor om resurser, konsumtion och det vi lämnar efter oss. RESTER är väl värd ett besök för den som har vägarna förbi museet under en dag på stan.

En ny situation för norra Sverige

Hållbarhetsdagen avslutades med ett panelsamtal om Googles etablering i närheten av Sundsvall. I panelen deltog Jenny Zimmerman och Kent Bertilsson från Mittuniversitetet, Ulf Sandström från Naturskyddsföreningen Västernorrland, Viktoria Skoog från Miljöpartiet Timrå och Klara Hedin från Vänsterpartiet Sundsvall. Samtalet modererades av John Håkansson från Mittuniversitetet. En av spaningarna i samtalet kom från Jenny Zimmerman. Hon beskrev hur norra Sverige länge har varit vant vid ett överskott av energi och hur mycket av samhällets planering har utgått från den situationen. Att amerikanska techjättar nu vänder sig direkt till mindre kommuner med etableringar som kan konsumera både det befintliga energiöverskottet och mer därtill innebär, enligt Zimmerman, en helt ny situation för Sverige. Utvecklingen har gått snabbt och varken samhällets planering eller lagstiftningen har fullt ut varit förberedd på de nya förutsättningarna. 

Panelsamtalet satte därmed en lokal och högaktuell punkt för en eftermiddag som rörde sig mellan globala klimatmål och frågor som finns i regionen. 

Hållbarhetsdagen arrangerades av Samordningsgruppen för hållbar utveckling vid Mittuniversitetet och ägde rum den 12 oktober på Campus Sundsvall. Missade du Hållbarhetsdagen? Hela konferensen finns att se i efterhand. 

Se hållbarhetsseminariet


Sidan uppdaterades 2026-10-16