Nytt bildhanteringssystem – DAM
Beskrivning
Imagevault är det DAM-system vi använder i dag för att hantera bilder och annan media. Imagevault har funnits hos oss i över 15 år. Vi använder produkten till www.miun.se och cirka 15-tal projekt- och konferenssajter. Support för produkten upphör den 31 juni 2026.
Kraven på ett DAM har förändrats med åren och den lösning vi har nu uppfyller inte dagens krav.
Vi ansöker därför om pengar för att köpa och installera ett nytt DAM-system som är framtidssäkert och som följer de ökande kraven i användarvänlighet, hantering av personuppgifter, säkerhet samt tillgänglighet.
Detta är en investering som stärker www.miun.se och rustar oss för framtiden.
Nytta
Med ett nytt DAM får vi modern och framtidssäker lösning för bildhantering på vår webbplats i minst 8–10 år. Ett nytt DAM bygger på de senaste standarderna och ger oss en högre prestanda, nya funktioner och ett förbättrat gränssnitt för webbredaktörer. Det blir också enklare att anpassa till framtida standarder och villkor inom tillgänglighet, GDPR och säkerhet plus att all data lagras på servrar i Sverige. Vi får även verktyg som gör att samtyckeshanteringen blir bättre och mer effektivt för både fotografer, redaktörer och för de som medverkar i våra bilder.
Vi har i dag en skyldighet att diarieföra bilder, filmer och andra elektroniska dokument till e-arkiv. Med den nya lösningen kan vi leverera direkt till e-arkiv.
Vi kommer också att få möjlighet att hantera andra typer av dokument som tex. PDF och Word-dokument.
Med ett nytt DAM kommer vi även kunna få stöd av modern AI-teknik för att beskriva bilder vilket förbättrar sökbarheten, effektiviserar underhåll och det blir enklare att identifiera och rensa bort material som inte längre ska användas.
Kostnader
De initiala kostnaderna för ett nytt DAM-system beräknas till cirka 340 000 kr, vilket inkluderar installation, migrering, uppstartskostnader samt nödvändiga konsultinsatser.
Den löpande årskostnaden för licens och drift uppskattas till cirka 70 000 kr per år, vilket ligger i nivå med vad jämförbara lärosäten betalar.
Löpande förvaltning av DAM ligger inom den vanliga budgeten för www.miun.se.
En investering i ett nytt DAM ger oss både en stabil grund för de kommande 8–10 år och ett verktyg som uppfyller våra ökade krav på säkerhet, tillgänglighet och effektiv hantering av media och dokument. Detta är en långsiktig satsning som förbättrar kvaliteten på vår digitala kommunikation och effektiviserar arbetet i hela organisationen.
Projektledare