Historia GR (A), Rasismens historia
Välkommen till Mittuniversitetet!
Hej!
Varmt välkommen till kursen Historia GR (A), Rasismens historia och som student vid Mittuniversitetet.
Mitt namn är Maria Deldén och jag är kursansvarig för Rasismens historia. Med detta brev vill jag ge en första information om kursen och dess upplägg.
- Utbildningskod: HI108G
- Anmälningskod: M2789
- Ort: Flexibel – Sundsvall
- Studieform: Distans
- Studiefart: 100%
- Kursperiod: 2025-06-09 - 2025-08-17
Kursen introduceras och en första föreläsning ges måndagen den 9 juni kl. 14.00–ca 15.30 på Zoom, länk hittar du på kurssidan i lärplattformen Canvas.
Kursen ges under veckorna 24–33 och är uppdelad i två moment:
Moment 1: Rasismens rötter: Från limpieza de sangre till den vite mannens börda (v. 24–28)
Moment 2: Den moderna rasismen: Från vetenskap till kulturfråga (v. 29–33).
Schema
Tidigast fyra veckor innan kursstart ser du här ditt schema
.
Observera att schemat kan komma att ändras.
Hittar du inte schemat?
Då kommer du få schemat närmare kursstart av din lärare eller kursansvarig.
Utbildningsinformation
Det övergripande syftet med kursen är att diskutera definitioner av begreppet rasism, rasismens funktion, uppkomst och utveckling. Kursen är nätbaserad och lärplattformen Canvas är vår mötesplats. På kurssidan kommer studiehandledning och annan viktig information vara tillgänglig en vecka före kursstart. Det är viktigt att du läser informationen noga inför kursen. Under kursen kommer ett antal veckouppgifter ges baserade på kurslitteraturen. Båda momenten avslutas med en hemtentamen (på två fastställda datum). Inhandla eller låna litteraturen i god tid innan kursen startar. Det är extra viktigt att du skaffar Fredricksons bok ”Rasism: En historisk översikt” innan kursen startar. Boken, som ger en grundläggande överblick och introducerar några av de frågeställningar som vi kommer att behandla under kursen, läses under första kursveckan och en särskild uppgift baserad på boken ska lämnas in senast 15 juni.
Vad behöver du göra som ny student?
Det är flera saker du måste göra som ny student för att kunna påbörja dina studier. Är du distansstudent med campusträffar, måste du bekanta dig med båda checklistorna.
Följ checklistan noga!
Vad behöver jag göra som ny student på distans?
Det är flera saker du måste göra som ny student för att kunna påbörja dina studier.Det viktigaste hittar du i checklistan!
Följ checklistan noga!
Är du distansstudent med campusträffar, måste du även bekanta dig med checklistan för campusstudenter.
Kontakta oss
Om du har frågor eller funderingar får du mer än gärna höra av dig till oss via kontakt@miun.se eller på telefon 010-142 80 00 kl. 08.00–16.00.
Vi ser fram emot att erbjuda dig en inspirerande och lärorik kurs!
Om du har specifika frågor om kursen så får du gärna höra av dig till mig, Maria Deldén, maria.delden@miun.se
Välkommen!
Med vänlig hälsning
maria.delden@miun.seKursansvarig