Grafisk design GR (A), Universell utformning av digital tillgänglighet
Välkommen till Mittuniversitetet!
Hej!
Varmt välkommen till kursen Grafisk design GR (A), Universell utformning av digital tillgänglighet och som student vid Mittuniversitetet.
Många sökte kursen och du kom in, grattis!
Du kommer att få lära dig massor men det är också ett stort åtagande från dig, ungefär 20 timmars studier i veckan tills kursen slutar i början juni.
Jag arbetar på institutionen för naturvetenskap, design och hållbar utveckling och har Sundsvall som ort.
Välkommen till en härlig vårtermin, mvh Mikael Becker (kursansvarig)
- Utbildningskod: GD071G
- Anmälningskod: H2180
- Ort: Flexibel – Sundsvall
- Studieform: Distans
- Studiefart: 50%
- Kursperiod: 2025-01-20 - 2025-06-08
Vi börjar med en digital träff den 20/1 klockan 14.15.
Vi ses då i mitt zoom-rum: https://miun-se.zoom.us/my/becker. Om du ansluter med telefon: 723 887 3733.
När du har registrerat dig på kursen (från 15/1) och loggar in på vår studentwebb så får du tillgång till kursplattformen.
Schema
Fyra veckor innan kursstart ser du ditt schema här.
Observera att schemat uppdateras fram till kursstart.
Hittar du inte schemat?
Då får du mer information av din lärare närmare kursstart.
Utbildningsinformation
Kursen är helt på distans
Inga fysiska träffar. Föreläsningarna kommer att spelas in och går att titta på i efterhand.
Redovisning/genomgång/återkoppling kommer att spridas ut på flera tillfällen då vi är många på kursen. Du bokar då in dig på den tid som passar dig bäst.
Kursen är mestadels praktisk, endast det första momentet har en tenta i övrigt är det inlämningsuppgifter.
Kursöversikt:
Vecka 4 - 6 Introduktion till tillgänglighet och användbarhet.
Vecka 7 - 9 Klarspråk och att skriva lättläst.
Vecka 10 - 12 Tillgängliga dokument. Typografi (text), layout, arbeta med färg och bild.
Vecka 13 - 18 Webb och appar. Bygga och testa en prototyp, riktlinjer för tillgänglighet och användbarhet.
Vecka 19 - 23 Eget projekt.
Schemat kommer du att hitta här, kurskoden är GD071G: https://cloud.timeedit.net/miun/web/
I genomsnitt är det en träff/lektion i veckan, tätare i början av kursen och glesare mot slutet.
Litteratur
Beställ litteraturen så att du har den i god tid. De tre första veckorna använder vi fria resurser men efter det behövs litteraturen. Här hittar du kursplanen och litteraturen.
Det är tre böcker som du behöver införskaffa: två böcker med Steve Krug, Don't make me think och Rocket surgery made easy. Och Skriv lättläst av Candil och Fredriksson. Många finns nog på ett bibliotek nära dig. Krugs böcker kan du kanske låna som e-bok. Resten är material från oss och fria resurser på internet.
Universell utformning och tillgänglighet
Kursen är tvärvetenskaplig så du kommer att få träffa flera olika lärare och gäster, alla med sin speciella kompetens.
Kursen tar sitt avstamp i principerna för universell utformning (design för alla), webbtillgänglighetsdirektivet och lagen om Digital Offentlig Service (DOS-lagen).
Tillgänglighet och användbarhet har tre ben, teknik, innehåll och presentation. Till exempel när vi arbetar med tillgängliga dokument. Tekniken ska sitta, en pdf som kan förstås av en skärmläsare och talsyntes (kunna välja om jag vill läsa med ögon, öron eller fingrarna). Innehållet ska vara lätt att förstå och ta till sig med text och bild som kompletterar varandra. En presentation som är överskådlig och lättläst med layout och typsnitt.
Vi kommer inte att skriva kod, det finns det många andra bra utbildningar för. Du kommer att få lära dig att bygga prototyper som du testar tillsammans med riktiga människor. Då vet du att det som lämnas vidare fungerar.
Ämnet är design men fokus kommer att vara på att det ska fungera, inte att det ska vara fint i första hand. "Design is not just what it looks like and feels like. Design is how it works. Steve Jobs"
Teknik som krävs
Du behöver en dator med internetuppkoppling och mikrofon, gärna kamera också men det är inte ett krav. Du behöver installera Zoom (gratis) som är vårat verktyg för videosamtal. Du behöver Figma (gratis) och Adobe Acrobat under en begränsad tid. Acrobat kostar och kräver Windows eller Mac OS. Avvakta med Acrobat tills vi kommer till det momentet.
Vad behöver du göra som ny student?
Det är flera saker du måste göra som ny student för att kunna påbörja dina studier. Är du distansstudent med campusträffar, måste du bekanta dig med båda checklistorna.
Följ checklistan noga!
Kontakta oss
Om du har frågor eller funderingar får du mer än gärna höra av dig till oss via kontakt@miun.se eller på telefon 010-142 80 00 kl. 08.00–16.00.
Kontakta oss
Om du har frågor eller funderingar om kursen får du mer än gärna höra av dig till mig som kursansvarig, mikael.becker@miun.se.
Eller om du har mer allmänna frågor om universitetet kontakt@miun.se eller på telefon 010-142 80 00, vardagar kl. 08.00–16.00.
Med vänlig hälsning, Mikael
Med vänlig hälsning
mikael.becker@miun.seKursansvarig