Vinnare i Venture Cup Sverige final heter TrimTime

Mån 13 okt. 2025 15:14

Omar Mohammed har vid sidan om sina studier inom statsvetenskap vid Miun grundat och utvecklat företaget TrimTime. Tillsammans med hans medgrundare Mohammed Abujazar har de trott på din idé och tagit vara på Miun Innovations stödjande verifieringsprocess.

studentbild jubel glädje

Det grundläggande arbetet att verifiera marknadspotentialen i kombination med affärsmodellens uppbyggnad påvisade en intressant och orörd öppning på både den nationella och internationella planet. Ett gediget förarbete lade grunden till en intressant fortsättning från idéutveckling till affärsutveckling.

Venture Cup...

…är tävlingen för morgondagens entreprenörer som kopplar ihop experter från näringslivet med framtidens entreprenörer. Venture Cup erbjuder inspiration, utbildning, handledning samt möjligheten till att skapa sig ett gediget nätverk för tidig startupfas och investeringsmöjligheter. Venture Cup grundades 1998 och är idag Sveriges största tävlingsarena och stöds i partnerskap med svenska universitet och den privata och offentliga sektorn. Sedan starten 1998 har mer än 30 000 affärsidéer tävlat och över 18 000 affärsidéer har utvecklats till först en Startup och sedan ett växande bolag.

– Venture Cup har sedan många år varit en spännande möjlighet för idéägare från Mittuniversitetet att verifiera och utveckla sina innovationsprojekt. Att använda olika tävlingsplattformar är ett utmärkt sätt att kommersiellt mäta sin begynnande start-ups konkurrenskraft ur ett nationellt perspektiv, säger Karolina Rosdahl, Senior innovationsrådgivare.

Allt har en början…

…vår roll som innovationsrådgivare vid Mittuniversitetets innovationsverksamhet är att professionellt vägleda akademiska idébärare och genomföra avvägda och genomtänkta beslut mot ett nyttiggörande som bidrar till en hållbar framtid. Oavsett typ av idé, om det är fråga om en tjänst, process, metod eller fysisk produkt är vi, innovationsrådgivare, den första början in i det akademinära ekosystemet för innovation och entreprenörskap.

-Mittuniversitetet har haft med många tävlande och vinnande bidrag i Venture Cup och andra tävlingar genom åren och jag kan varmt rekommendera deltagande i olika tävlingar för att stärka och utveckla ett erbjudande mot ett nyttiggörande, säger Sten Wigert, Senior innovationsrådgivare Mittuniversitetet.

Nu finns chansen att…

…tävla i Venture Cup IDEA. I samarbete med Spiris är tävlingen för alla idéer i ett tidigt skede, det kan vara idén du precis kommit på till en affärsidé som du arbetat med ett tag. Oavsett är IDEA tävling för dig som vill ta din affärsidé till nästa nivå. Genom att delta i IDEA får du feedback på din idé, marknadsföringsmöjligheter på tävlingsplattformen samtidigt som du får tillgång till ett stort nätverk av personer från näringslivet.  
- Five winners from each region will be rewarded by a place at Venture Cup's yearly Top20-list, which is celebrated through an event. On top of that every winner will receive a modest cash prize of 5.000 SEK, säger Mehkar Sheikh verksamhetsledare för Venture Cup Sverige, 

Mer om tävlingen IDEA Venture Cup: https://www.venturecup.se/en/idea/
Mer om Mittuniversitets verksamhet för innovation och nyttiggörande: Innovation och nyttiggörande | miun.se

Skapad av Karolina Rosdahl

Sidan uppdaterades 2025-10-13