Tillsammans mot suicid!
Du är livsviktig! Vi kan alla hjälpas åt för att minska antalet självmord. Vi måste våga, våga fråga. Varje år uppmärksammar Suicide Zero Suicidpreventiva dagen och i år gör vi det tillsammans.
Kom och pärla armband och lyssna till föreläsningen Våga fråga tillsammans med Suicide zero, studenthälsan och studentkåren.
Genom föreläsningen Våga fråga får du aktuella fakta om självmord, vad som är gamla sanningar och myter, hur vi kan minska stigmat och öppna upp för samtal, vilka varningstecken man ska vara extra uppmärksam på. Du kommer få praktiska råd för hur du får till ett bra samtal med någon som inte mår bra, så att du törs fråga om självmordstankar, förmedla hopp och lotsa rätt.
Både före och efter föreläsningen ges möjlighet att samtala och pärla armband tillsammans.
Kl. 11.00 Vi pärlar armband tillsammans och pratar om när livet är bra och när livet är svårt i Ljushallen.
Kl. 12.00 Föreläsning – Våga fråga G1350
Kl. 13.00 Vi fortsätter pärla och prata i Ljushallen fram till kl. 14.00