Från kandidat till master – och vidare in i arbetslivet
Johannes Dahl läste Kommunikations- och PR-programmet vid Mittuniversitetet och fortsatte med en Master by Research i medie- och kommunikationsvetenskap. I dag arbetar han med analys, påverkan och strategisk kommunikation – och ser utbildningen som avgörande för sin karriär.
Vad var det som gjorde att du sökte till Kommunikations- och PR-programmet vid Mittuniversitetet?
Jag kände tidigt att kommunikation och PR passade mig. Innan studierna arbetade jag som säljare, och jag har alltid haft lätt för att uttrycka mig. När jag hittade Kommunikations- och PR-programmet på Mittuniversitetets webbplats fastnade jag för bredden i utbildningen.
Programmet ger en stabil grund inom strategisk kommunikation, PR och analys. Man får kunskap inom flera områden och blir lite av ett multiverktyg som kommunikatör. För mig innebar det också att jag utvecklade ett starkt analytiskt tänkande – jag känner mig nästan lika mycket som en analytiker som en kommunikatör.
Du valde att gå vidare och läsa en Master by Research i medie- och kommunikationsvetenskap, varför intresserade det dig?
Under kandidatprogrammet blev jag intresserad av hur kommunikation påverkar samhället. Vi läste bland annat om agenda-setting och medial framtoning, och jag fascinerades av hur kommunikation både kan bidra till positiva samhällsförändringar och samtidigt missbrukas.
Det ledde till att jag sökte Master by Research i medie- och kommunikationsvetenskap. Där fördjupade jag mig i forskning om otillbörlig informationspåverkan – ett aktuellt och komplext område. Masterutbildningen gav mig möjlighet att arbeta självständigt, utveckla min analytiska förmåga och bidra med ny kunskap inom kommunikationsfältet.
Vad uppskattade du mest med utbildningen på Mittuniversitetet?
Lärarnas kompetens var mycket hög, och de var engagerade i oss studenter. Jag upplevde att vi blev sedda och bemötta utifrån våra individuella behov.
För mig som har dyslexi var det särskilt viktigt. Jag fick det stöd och de anpassningar jag behövde under hela min studietid, både under kandidatprogrammet och masterutbildningen. Det gjorde att jag kunde fokusera på att utvecklas och nå min fulla potential.
Hur har utbildningen påverkat dina karriärmöjligheter?
Att kombinera en kandidatexamen från Kommunikations- och PR-programmet med en masterexamen i medie- och kommunikationsvetenskap har varit mycket värdefullt. En masterexamen är en tydlig merit på arbetsmarknaden, särskilt i roller som kräver analys, strategiskt tänkande och fördjupad kunskap.
De två bästa besluten i mitt liv var att läsa Kommunikation och PR och att sedan ta en masterexamen. Det har öppnat fler dörrar och gett mig en bra plattform inför arbetslivet.
Du är på väg in i ett nytt jobb, vad kommer du att arbeta med?
Jag går in i en roll som arbetsmarknadskommunikatör på Competence, en organisation som vill inspirera elever att göra studieval som matchar arbetsmarknadens behov.
En del av mitt arbete handlar om att analysera kompetensbehov och trender på arbetsmarknaden. En annan del är att föreläsa på grund- och gymnasieskolor om framtidens kompetenser och möjliga karriärvägar. Jag har också kontakt med företag och andra aktörer, vilket gör att jag får använda både min analytiska och kommunikativa kompetens.
Vem passar Kommunikations- och PR-programmet för?
Det viktigaste är att vara nyfiken och ha ett intresse för hur kommunikation påverkar människor och samhälle. Det är också bra att ha ett driv och vilja arbeta med påverkan och strategisk kommunikation.
Om du vill ha en bred utbildning som ger många olika karriärmöjligheter – inom PR, kommunikation, analys eller vidare studier i medie- och kommunikationsvetenskap – då är Kommunikations- och PR-programmet ett starkt val.