Arbetsmiljö i fokus: Från stillasittande till sammanhållning
Medarbetarenkäter kan peka ut var det skaver – men förbättringarna sker ofta i vardagen. Elin Nyberg och Jennie Farrell berättar hur ett eget initiativ har gjort arbetsmiljön både piggare och mer sammanhållen.
När Elin Nyberg och Jennie Farrell ser tillbaka på hur arbetsmiljön upplevdes för ett par år sedan är det framför allt två saker som sticker ut: mycket stillasittande – och en känsla av att kollegorna gled ifrån varandra. Många jobbade hemifrån, dagarna gick i ett, och de spontana mötena i korridorerna uteblev.
– Det var ingen dramatisk kris, men vi kände ganska tydligt att vi behövde få in mer rörelse i vardagen, säger Elin Nyberg.
Träning på lunchen
Initiativet som följde var inte ett direkt svar på resultatet i medarbetarenkäten, utan snarare på den egna vardagskänslan. Tillsammans drog Elin och Jenny i gång gemensam träning på lunchen – till en början i liten skala, mest för att själva få in mer rörelse. Men ganska snabbt visade det sig göra skillnad, både för energin och för gemenskapen.
– Bara 20 minuter räcker. Man vaknar till, får mer energi på eftermiddagen och bryter det där stillasittandet, säger Jennie Farrell.
Trivs bättre
Det som började som några gemensamma pass växte till en mer lekfull friskvårdsutmaning, med temaveckor, poängsystem och en vänskaplig tävling mot kollegor i Östersund. Yoga, promenader, löpning och pingis varvas, och allt är frivilligt och sker på lunchen eller raster. Deltagandet varierar – från ett par personer till ett halvdussin per dag – men effekten för dem som är med upplevs som tydlig.
– Jag trivs mycket bättre på jobbet nu. Och vi hör också från kollegor att det här har skapat ringar på vattnet, säger Elin Nyberg.
Hitta något som funkar
Samtidigt är Elin och Jenny realistiska, initiativet omfattar långt ifrån alla, och det är inget som ensamt löser hela arbetsmiljöfrågan. Men de ser det som ett konkret exempel på hur medarbetares egna initiativ kan komplettera de mer övergripande verktygen, som medarbetarenkäter och pulsmätningar.
– Enkäter kan visa att något skaver, men inte alltid hur det ska lösas. Här har vi hittat något som funkar för oss, säger Elin Nyberg.
Håll i och håll ut
En viktig lärdom är också att det krävs eldsjälar – åtminstone i början. Några som håller i, bjuder in och inte ger upp direkt. Med tiden har fler tagit egna initiativ, och det som en gång startade med två personer börjar nu kännas som en etablerad del av vardagen.
– Man får hålla i och hålla ut lite. Men det behöver inte vara krångligt. Det enkla är ofta det som blir av, säger Jennie Farrell.
Läs också:
Arbetsmiljö i fokus: Rundpingis, poänghjakt och pulsmätningar på HOV
Arbetsmiljö i fokus – Samarbete och delaktighet på NDH design
Den 2 februari 2026 är det dags för nästa medarbetarundersökning