Engelsk lingvistik GR (A), Pragmatik: Skillnaden mellan det som sägs och menas, 7,5 hp
Denna kurs erbjuder en fantastisk möjlighet att utmana sig när det gäller ofta subtila och underskattade språksignaler som finns att tillgå på engelska. Både artighets- och oartighetskännetecken och principer kommer att stå i fokus då autentiska korpusexempel av talad och skrivbaserad kommunikation utgör kursens material. En populärvetenskaplig version av relevanta språkvetenskapliga teorier tillämpas genomgående för att på ett tillgängligt sätt introducera studenterna till sociologiska och beteendevetenskapliga faktorer som ligger bakom individernas ordval och meningsbyggnad. Kursen kan dessutom tillgodoräknas som ett delmoment inom Engelsk lingvistik GR (A), Engelska språket A, 30 hp.
Undervisningens upplägg
Kursen har inga fysiska träffar, men digitala seminarier och diskussioner förekommer.
Huvudområdet Engelsk lingvistik motsvarar inte huvudområdet Engelska, vilket innebär att kurser inom de två huvudområdena inte kan kombineras för en examen.
Behörighet till denna kurs genom kurs/kurser i huvudområde Engelska, innebär således inte att kurs/kurser i Engelska tillsammans med kursen i Engelsk lingvistik kan ligga till grund för en examen. En prövning för eventuellt tillgodoräknande görs med utgångspunkt i ansökan från student.
Behörighet
Grundläggande behörighet + Engelska 6. Eller Engelska nivå 2
Urval
Kursplatserna fördelas i urvalet baserat på betyg, högskoleprov och högskolepoäng. Antal kursplatser fördelas då enligt följande: betyg 34 procent, högskoleprov 33 procent och högskolepoäng (max 165 hp) 33 procent.