Historia GR (A), Fred i historiskt perspektiv, 7,5 hp
Kursen är en breddkurs vilket innebär att den kan ingå i en examen men ger inte behörighet till vidare kurser i progression i huvudområdet historia. Kriget i Ukraina, konflikterna i Mellanöstern eller Somalia och Mali är bara några få exempel som lyfter nutidens längtan efter fred. Därutöver visar dessa fall tydligen hur svårt det är att hitta och implementera ett långvarigt fredstillstånd. När det kommer till det förflutna är det oftast krig och konflikt som står i fokus, men historia är också rik på både misslyckade och framgångsrika fredsförhandlingar och fredsavtal. Att betrakta fred i historiskt perspektiv bidrar att utveckla en mer omfattande förståelse för fredens komplexitet. Särskilt frågan under vilka förutsättningar fredsförhandlingar kan lyckas är av intresse. Historisk fredsforskning med sina kunskaper om förflutna fredsprocesser har en aktualitet som återspeglas i nuet och erbjuder exempel som kan fungera som en verktygslåda i nutidens diskussion kring konfliktlösning. Därutöver kompletterar denna disciplin statsvetenskapliga diskussioner och debatter inom International Relations kring fredsprocesser.
- Start: Sommar 2025,
- Studieperiod: Vecka 24 - 33
- Undervisningsspråk: Svenska
- Anmälningskod: MIU-M2919
- Studieform: Distans
- Studiefart: 50%
Undervisningens upplägg
Kursen är en distanskurs och har inga fysiska träffar. All kommunikation sker via kursens nätplattform och du förutsätts ha tillgång till dator med internetuppkoppling.
Behörighet
Grundläggande behörighet
Urval
Kursplatserna fördelas i urvalet baserat på betyg, högskoleprov och högskolepoäng. Antal kursplatser fördelas då enligt följande: betyg 34 procent, högskoleprov 33 procent och högskolepoäng (max 165 hp) 33 procent.
Kontakt
