Scenarios we live by – Samtida beredskapsstrategier för osäkra framtider
Avhandlingsprojekt, Mikael Linnell, sociologi
I avhandlingen utforskas hur framtider representeras genom scenarion och simuleringar inom det övergripande området samhällssäkerhet, med ett särskilt fokus på åtgärder för att stärka allmänhetens krisberedskap. Det övergripande syftet är att fördjupa kunskapen om den samtida användningen av s.k. anticipatoriska praktiker inom området samhällssäkerhet och krisberedskap. Bakgrunden är att det under det nya millenniets första fem år inträffade ett antal terrorattentat och naturkatastrofer, vilka kom att påverka den samhälleliga beredskapen globalt. Bland annat uppstod nya former för allmänhetens deltagande i den samhälleliga krisberedskapen, liksom nya sätt genom vilka vi skapar preliminära representationer av möjliga framtider i syfte att förbereda oss på dem.
I avhandlingens fyra delstudier undersöks hur föreställningar om framtida kriser artikuleras i intervjuer med kommunala säkerhetssamordnare och volontärer i Sverige, liksom i övningsscenarion för institutionell beredskap i USA. Vidare undersöks betydelser av rumslighet, materialitet, och affekt i storskaliga katastrofsimuleringar för allmänheten. Delstudierna inramas av teori utifrån ett tidssociologiskt perspektiv, som belyser hur förutsättningarna för framtidsskapande praktiker vuxit fram genom förändringar i människans förhållningssätt till framtiden.
På ett övergripande plan visar avhandlingen att möjligheterna är begränsade för den oorganiserade allmänheten att delta i avancerade simuleringsövningar. Men när sådana möjligheter väl skapas, designas övningarna i huvudsak som underhållande, sensoriska och affektiva upplevelser.
Mikael Linnell disputerade den 12 juni 2020.
Handledare: Professor Anna Olofsson och docent Susanna Öhman
Opponent: Docent Sissel Haugdal Jore, Universitetet i Stavanger
Fakta
Projektperiod
120101—200612