Smältning av Riiser‑Larsenisen i Östantarktis
Det här projektet tar sig an en av vår tids stora utmaningar: att förstå hur den smältande isen i Antarktis bidrar till den globala havsnivåhöjningen.
Projektet är en del av det tvärvetenskapliga forskningsinitiativet iQ2300, som samlar svenska och internationella forskare för att undersöka hur Riiser-Larsenisen i Östantarktis utvecklas fram till år 2300.
Med hjälp av avancerade radarmätningar och sensorer för snö och is kommer vi att mäta isens smältning med millimeterprecision. Målet är att minska gapet mellan satellitbaserade uppskattningar och direkta observationer, och på så sätt förbättra framtida prognoser för havsnivåhöjningen.
Genom att kombinera fältdata med satellitobservationer, havsmätningar och klimatmodeller kan vi identifiera de processer som driver smältningen. Resultaten kommer att användas i is- och havsmodeller för att stärka kunskapen om Antarktis roll i det globala klimatsystemet.
Projektet har stor samhällsrelevans då det bidrar till mer tillförlitliga prognoser för framtida havsnivåer, vilket är avgörande för planering och klimatanpassning i kustsamhällen världen över.
Fakta
Projektperiod
250901—291231
Samarbetspartners
Institutioner/avdelningar
Forskargrupper
Projektledare

Projektmedlemmar

