1. Välkommen till kursen
Är det dags för dig att bli webbpublicerare?
Webbkursen i Episerver vänder sig först och främst till dig som är ny webbpublicerare. Den fungerar också bra för dig som arbetat ett tag, men glömt bort hur du gör vissa saker.
Du som vet vad du är ute efter väljer aktuellt avsnitt nedan, medan du som är ny som webbpublicerare väljer avsnitt 1 – välkommen till kursen. Därefter arbetar du dig igenom hela kursen. Räkna med att det tar ungefär en arbetsdag att gå igenom alla moment och övningar.
Om du har frågor kring kursen ska du höra av dig till komkontakt@miun.se
Är det dags för dig att bli webbpublicerare?
Här lär du dig hur Episerver ser ut och hur du navigerar.
Här lär du dig grunderna i hur du hittar en sida i trädstrukturen, hur du redigerar och publicerar dina ändringar.
Här går vi igenom vad du ska tänka på när du arbetar med texten på en sida, exempelvis ingress, rubriknivåer och punktlistor.
Här lär du dig grunderna i hur du lägger till en bild på en sida i Episerver.
Här går vi igenom vad du behöver tänka på när du skapar länkar och hur du skapar dem.
Svenska är huvudspråket på Mittuniversitetet. På webben finns det möjlighet att ha sidor både på svenska och engelska, i vissa fall kan det primära språket vara engelska beroende på verksamhet.
Det är dags för sista delen av denna kurs.
Sidan uppdaterades 2022-05-25