Ledningsstöd för en hållbar rektor?
Rektorer har en avgörande roll för skolans kvalitet, men många lämnar sina uppdrag på grund av hög arbetsbelastning och bristande stöd. Projektet undersöker hur ett särskilt ledningsstöd kan stärka rektorers hållbarhet och bidra till stabilare skolorganisationer.
Bakgrund
Rektorers arbetsbelastning har ökat under lång tid, samtidigt som många lämnar sina uppdrag i förtid. Hög omsättning bland rektorer påverkar både skolors utvecklingsarbete och elevers möjligheter till en stabil utbildning. För att möta dessa utmaningar har Östersunds kommun infört en ny funktion – ledningsstöd – där erfarna rektorer avlastar, stöttar och fungerar som kvalificerade samtalspartners för andra rektorer. Trots ett växande behov finns mycket begränsad forskning om hur ett sådant stöd fungerar i praktiken.
Syfte
Projektets syfte är att skapa kunskap om hur ledningsstödet påverkar rektorers vardagsarbete och ledarskap samt vilka möjligheter och utmaningar funktionen innebär. Projektet undersöker också hur ledningsstödet kan bidra till ett mer hållbart ledarskap och stärka skolors långsiktiga utvecklingskapacitet.
Genomförande
Studien genomförs som en praktiknära kvalitativ fallstudie i nära samverkan med Östersunds kommun. Datainsamlingen omfattar dokumentstudier, intervjuer med förvaltningsledning, rektorer och ledningsstöd samt skriftliga reflektioner från lärare. Materialet analyseras med kvalitativ innehållsanalys för att identifiera återkommande mönster och erfarenheter.
Betydelse
Projektet bidrar med ny kunskap om en organisatorisk funktion som hittills är sparsamt beforskad. Resultaten kan ge skolhuvudmän ett bättre underlag för hur rektorer kan få stöd i sitt ledarskap och därmed bidra till bättre arbetsmiljö, ökad kontinuitet i skolledningen och mer hållbara skolorganisationer. Kunskapen är relevant både för forskning och för skolans praktik.
Fakta
Projektperiod
250801—251231
