Vi vill att...
Vi vill att...
Vi är många som vill göra skillnad! Här hemma, i Sverige och i världen. Som universitet är vi en del av lösningen på framtidens utmaningar. Lokalt, regionalt och globalt. Det här är våra visioner och våra ambitioner, helt enkelt det vi vill.

Så ska de ta tillvara på spillenergi
Vi vill ta vara på din rörelseenergi! Och skapa nyttig elektricitet av den. Se filmen och läs mer i intervjun med Renyun Zhang.

Upptäcker föroreningar i vattnet – med unik röntgenteknik
Vi vill att dina barnbarn ska få bada i friska hav. Se intervjun med Siwen An och läs mer om hennes projekt här.

Här tränar brandmännen på att bemöta terrordåd
Vi vill att du ska få den bästa hjälpen när katastrofen inträffar. Se och läs om vårt simuleringslabb.

Samarbetet som kan ge gyllene resultat
Vi vill att du ska ha ett aktivt liv! Läs om samarbetet som både kan ge framtida medaljer och bättre utrustning för alla.

Vill du veta mer?
Snart kommer fler filmer i serien "Vi vill att". All information om vår betydelsefulla och spännande forskning finns så klart redan nu på våra forskningssidor.
Vad vill du...?
Är du nyfiken på Mittuniversitetet? Kanske vill du börja plugga hos oss, arbeta här, samarbeta eller ta emot praktikanter? Vi finns i Sundsvall och Östersund med ett bredd utbud av utbildningar både på campus och distans. Vår forskning ligger i framkant inom en rad olika områden. Så vad vill du? Kanske samma sak som oss?

Forskarsamarbeten
Många företag och organisationer har ett framgångsrikt samarbete med forskargrupper på Mittuniversitetet. Möjligheterna är många!

Studentsamarbeten
Våra studenter vill ha kontakt med arbetsgivare och få praktiska yrkeserfarenheter redan under studietiden.

Plugga hos oss
Vi är ett universitet för alla, oavsett tidigare erfarenheter. Hos oss kan du läsa ett helt program men också välja mellan hundratals kurser.